10مکمل ضروری برای رشد و تقویت مو

در این مقاله با عناوین زیر آشنا می شویم:
علل ریزش مو
مواد مورد نیاز و ضروری برای داشتن موهایی سالم
معرفی چند مکمل موثر در کاهش ریزش مو و تقویت مو

رشد موها و ریزش مو چگونه صورت می‌گیرد؟

همه ما دوست داریم موهایی سالم و شاداب داشته باشیم و ریزش موها باعث نگرانی‌مان می‌شود. با استفاده از مواد ضروری موردنیاز برای رشد مو و تقویت آن می‌توانید بر این نگرانی غلبه کنید. در این مقاله ویژگی‌های بهترین مکمل برای تقویت موهایتان ارائه گردیده است.

پوست سر به طور متوسط حاوی 300.000 فولیکول مو است که از هریک از آن‌ها یک مو رشد می‌کند. در هر زمانی 90 درصد از موهای شما در حال رشد هستند و 10 درصد از آن‌ها در فاز استراحت قرار دارند. موهای شما در حدود 1.5 سانتی‌متر در ماه و در حدود 30 سانتی‌متر در سال رشد می‌کنند.
در طول روز، چیزی حدود 150 تار مو از موهای شما ریزش پیدا می‌کند. شما می‌توانید برای افزایش رشد مو و کاهش ریزش مو از مکمل‌های دارای ویتامین B ، اسیدهای آمینه و بیوتین استفاده کنید. البته بهتر است قبل از شروع مصرف هر مکملی با پزشک مشورت کنید.
موهای شما از فولیکول‌هایی رشد می‌کنند که درست زیر لایه اول پوست سر شما، یعنی در لایه جلدی قرار دارند. فولیکول مو شکلی شبیه لامپ دارد و به طور معمول یک شفت یا محور مو در هر فولیکول ایجاد می‌گردد. برخلاف فولیکول مو ، شفت مو از پروتئین‌های مرده ساخته شده است.
سه مرحله برای رشد مو وجود دارد:
  • آناژن یا فاز فعال که زمانی است که رشد مو رخ می‌دهد.
  • فاز کاتاژن یا مرحله میانه
  • فاز تلوژن یا مرحله استراحت که زمانی است که رشد مو رخ نمی‌دهد.
در پایان این چرخه، مو ریزش پیدا می‌کند و این چرخه با رشد ساقه مویی دیگر ادامه می‌یابد.

آمینو اسیدهای مورد نیاز برای رشد مو

آمینو اسیدها واحدهای سازنده پروتئین‌ها هستند. بخشی از موهای شما را پروتئین کراتین تشکیل می‌دهد. کراتین از گروهی از پروتئین‌های فیبری تشکیل شده که دارای آمینو اسیدهای سیستئین و متیونین هستند. سیستئین یک آمینواسید غیر ضروری است به این معنی که بدن شما قادر به تولید و ذخیره آن می‌باشد. اما متیونین یک آمینو اسید ضروری محسوب می‌شود زیرا بدن ما قادر به ساخت آن نیست و می‌بایست از طریق منابع غذایی مانند گوشت، ماهی و محصولات لبنی به بدن برسد.
هر دو آمینو اسید سیستئین و متیونین برای رشد موی ما ضروری هستند و بخشی از شفت مو را تشکیل می‌دهند. استفاده از مکمل‌های ضروری رشد موکه حاوی آمینواسیدهای مورد نیاز مو باشند خصوصاً آمینواسید متیونین که بدن قادر به ساخت آن نیست، می‌تواند به رشد مو کمک کنند. در این مورد از پزشک مشورت بگیرید.

بیوتین برای رشد مو

بیوتین عضوی از خانواده ویتامین B است. اگرچه بدن شما قادر به تولید بیوتین در روده می‌باشد، اما کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به ریزش مو شود. در سال 1981 یک مقاله‌ای در ژورنال کودکان به چاپ رسید در مورد پسری بود که از تخم مرغ خام در رژیم غذایی خود استفاده می‌کرد. او دچار علائمی چون ریزش مو شده بود. زمانی که مصرف سفیده تخم مرغ قطع شد و شروع به مصرف مکمل‌ بیوتین کرد، موهای او مجدداً شروع به رشد کردند. بعدها مشخص شد که سفیده تخم مرغ حاوی ترکیبی به نام آویدین است که به بیوتین متصل می‌شود و از جذب آن در بدن جلوگیری می‌کند. به همین علت بسیاری از مکمل‌های رشد مو دارای بیوتین نیز هستند.

​​

ویتامین های ب کمپلکس (B-Complex Vitamins) برای رشد مو

ویتامین های ب کمپلکس شامل بیوتین، اسید فولیک، نیاسین، پانوتنیک اسید، ریبوفلاوین، تیامین، اینوزیتول، B6 و B12 می‌شوند. ویتامین های ب کمپلکس در فرایندهای متابولیسم چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها و همچنین برای تولید انرژی حیاتی هستند. ویتامین‌های ب کمپلکس پروتئین‌ها را برای ساختن بافت‌ها و سلول‌های جدید، از جمله ساخت موهای جدید آماده می‌کنند. به‌خصوص برخی از ویتامین‌های گروه B نقش مهمی در سلامت و رشد مو دارند مانند ریبوفلاوین ، بیوتین ، نیاسین و اینوزیتول که می‌بایست حتماً در رژیم غذایی شما قرار بگیرند.


معرفی 10 مکمل ضروری جهت تقویت رشد مو و ضد ریزش موی سر

1-قرص هیرفولیک من ویتابیوتیکس  Vitabiotics Hairfollic Man -مخصوص ریزش مو آقایان

2-قرص هیرفولیک وومن  ویتابیوتیکس  vitabiotics Hairfollic Woman -مکمل غذایی مخصوص خانم ها جهت جلوگیری از ریزش مو و جلوگیری از مو خوره

3-قرص پرفکتیل پلاتینوم ویتابیوتیکس Vitabiotics Perfectil Platinum -تقویت پوست ,مو و ناخن و جوان سازی پوست

4-کپسول هیر ویت هلث اید Health Aid  Hair Vit -مولتی ویتامین مینرال برای داشتن موهایی پر پشت ، ضخیم و درخشان و افزایش ضخامت موهای آسیب دیده

5-ویتامین فور هیر  Vitamins For The Hair-کمک به رشد مو و داشتن موهای سالم

6-قرص اکوفان بایول – Bailleul Ecophane-درمان ریزش مو، محرک رشد مو و ناخن

7-کپسول هیر اکتیواتور  سان لایف  Sun Life  Hair Activator -مکمل رژیمی غذایی برای کمک به تقویت و رشد مو

8– قرص سیستین B6 زینک بایلئول بایورگا Biorga Cystine B6-مخصوص سلامت مو و سلامت ناخن و جلوگیری از ریزش مو دوره ای و مزمن

9-قرص اوله فارمانورد Pharma Nord evelle-مکمل تقویت پوست مو و ناخن

10-مولتی ویتامین نوتری کپ آنتی شوت نوتریسنت NUTRISANTE NUTRICAP ANTI-CHUTE  -کپسول مولتی ویتامین ضد ریزش مو و کمک به رویش مجدد مو

این مقاله برگرفته شده از سایت www.144tehranpharmacy.com میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید